Szafki kuchenne na pierwszym miejscu powinny być funkcjonalne. Głównym czynnikiem który decyduje o wygodzie korzystania z kuchni jest wysokość szafek kuchennych. jeżeli źle dobierzemy ten wymiar to przy pracach kuchennych będziemy musieli się garbić lub trzymać ręce uniesione lekko do góry co jest również niewygodne i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Najważniejszym wymiarem wysokości jest odległość powierzchni blatu roboczego od podłogi. Tą odległość powinno się dobierać do wzrostu użytkowników. Najbardziej standardowym wymiarem od podłogi do góry powierzchni blatu roboczego jest 86 cm(72 cm korpus i 10 cm cokół plus 4 cm blatu). Ten wymiar znajdziemy we wszystkich gotowych zabudowach kuchennych czyli w tzw. meblach modułowych dostępnych w sklepach meblowych zarówno tych stacjonarnych jaki internetowych.
Wymiar ten jest to też “baza” dla producentów sprzętów agd. większość sprzętów typu zmywarka, piekarnik, pralka mają wysokość do 82 cm po to aby swobodnie zmieścić się pod blatem w standardowych szafkach. Wszystkie inne nietypowe wymiary sprzętów są oczywiście dostępne na rynku jednak ich oferta jest ograniczona. Dodatkowo ceny nietypowych sprzętów są wyższe od standardowych.
Jednak nie każde pomieszczenie jest takie same jak i wzrost użytkowników. Wysokość zabudowy dolnych szafek na 86 cm sprawdza się dla osób o wzroście od 165-185 cm. Użytkownicy o wyższym wzroście w takiej kuchni będą musiały się po prostu garbić. Nie stanowi to jeszcze problemu jeżeli z kuchni będzie się korzystać okazjonalnie a posiłki konsumować ”na mieście” jak to obecnie staje się coraz bardziej popularne. Osoby o wyższym wzroście i lubiące gotować powinny mieć szafki dolne na wysokości około 90cm. Ta wysokość pozwoli na wygodną wyprostowaną postawę przy przygotowywaniu posiłków. Wyższa wysokość blatów nie jest stosowana w meblach kuchennych. Jest zarezerwowana dla blatów barowych z których korzysta się ze specjalnych krzeseł tzw. hokerów.
W nowoczesnych meblach na wymiar staje się też coraz bardziej popularne połączenie blatu kuchennego z oknem pod warunkiem że zabudowa znajduje się pod oknem. Większość nowych projektów domów i mieszkań właśnie zakłada odległość od podłogi do dolnej części parapetu 82 cm. Oraz przestrzeń pomiędzy dolną krawędzią skrzydła okna a dolną krawędzią parapetu przynajmniej 5 cm. Aby blat swobodnie “wszedł pod okno”
Przy wyborze kuchni robionej na wymiar dostosowanie szafek do preferencji klienta nie stanowi problemu. Producent mebli może wykonać korpusy mebli o odpowiedniej wysokości. Wysokość dolnych szafek może być również regulowana poprzez wysokość nóżek na których stoją korpusy. Jednak nóżki o wysokości powyżej 10 cm zakryte listwą cokołową wyglądają nieproporcjonalnie. Automatyczne tez tracimy miejsce wewnątrz szafek.
Najprostrzą metodą jaką możemy dobrać idealną wysokość szafek kuchennych, która również posługują się projektać wnętrz jest bardzo prosty pomiar.
Polega on na zmierzeniu odległości pomiędzy zgiętymi pod kątem prostym ramionami osoby stojącej w postawie wyprostowanej odległości do podłogi. Od tej wartości odejmujemy 15-20 cm i otrzymujemy optymalną wysokość blatu kuchennego dopasowana do wzrostu.
Jeżeli chwilę się zastanowimy nad czynnościami jakie wykonujemy w kuchni to oprócz krojenia potraw i gotowania( ściągania naczyń z płyty i mieszania potraw) również mamy wałkowanie i ugniatanie ciast. Czynności te wymagają nierzadko dużej siły i nacisku więc wygodniej je wykonywać z rękami jak najbardziej opuszczonymi w dół i wyprostowanymi. Te czynności łatwiej się wykonuje kiedy blat kuchenny jest osadzony niżej niż standardowo.
Różnica w poziomach osadzenie blatu do niedawna była nie do pomyślenia. Zakładano że blat powinien być jednorodną długą płaszczyzną. Obecnie tzw. schodkowanie blatów staje się coraz bardziej popularne. Jednak są warunki kiedy możemy to rozwiązanie zastosować.
Stopniowanie blatów kompletnie odpada w małych zamkniętych kuchniach. W takich kuchniach walczymy o każdy centymetr blatu a czynności typ wałkowanie czy ugniatanie ciasta przeprowadzamy raczej rzadko. Stawiamy tutaj na wysokość szafek którą będziemy częściej wykorzystywać. Po za tym różne wysokości blatu w małej kuchni niekorzystnie wpływają na jej wygląd. Jedyny przypadek kiedy w małej kuchni robi się różne wysokości blatu to w wtedy kiedy zabudowa kuchni jest w kształcie litery L. W której część wchodzi pod skrzydło okienne które szczególnie w starych blokach może być osadzone niżej.
Stopniowanie blatów dobrze się sprawdza w dużych otwartych kuchniach i w tym przypadku długość blatu która ma niższą wysokość najczęściej nie przekracza więcej niż jeden metr dlatego aby nie tracić powierzchni roboczej wykorzystywanej na co dzień.
Standardowa odległość szafek górnych od powierzchni blatu waha się pomiędzy 55-60cm. Najczęściej jest warunkowana przez rozmiar płytek które będą zamontowane w tej przestrzeni. Kładąc płytki pomiędzy szafkami staramy się aby odległości pomiędzy fugami były równomierne i dopiero potem dobieramy wysokość szafek.
Wysokość zabudowy górnych szafek dostosowuje się do wzrostu użytkowników. Osoby o wzroście 160 cm raczej nie zamawiają szafek powyżej 230 cm gdyż będą miały z nich utrudnione korzystanie. W ogóle całość zabudowy kuchennej nie powinna przekraczać nawet dla wysokich osób wysokości 260 cm.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET